BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

SZEKSPIR I MUZYKA BAROKU

„Sam program miał klasę. Słuchaliśmy repertuaru, który musiał być znany Williamowi Szekspirowi” – opisywała pierwszy w tym roku koncert kameralny    Magdalena Gajl w Radiu Białystok.

W pierwszej części koncertu  melomani usłyszeli pieśni do słów Williama Szekspira autorstwa R. Johnsona czy T. Morleya, z którym pisarz znał się osobiście.  W programie znalazły się także dworskie tańce angielskich kompozytorów przełomu XVI i XVII wieku m.in. J. Jenkinsa, J. Warda, J. Bulla, O. Gibbonsa, T. Morleya czy T. Tomkinsa. Taka muzyka grywana była na dworach i w teatrach. Tym razem w ciekawej oprawie pojawiła się w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. I w precyzyjnym wykonaniu  Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415. Zespół powstał w 2002 roku i specjalizuje się w wykonywaniu właśnie muzyki barokowej. Tworzy go grupa pasjonatów muzyki dawnej, a prywatnie grono przyjaciół. Opera i Filharmonia Podlaska w 2012 roku zakupiła na potrzeby Zespołu lutnicze kopie instrumentów barokowych m.in. A. Stradivariusa i  N. Amatiego.   

W drugiej  części koncertu skład Zespołu wzbogacił się o dawne oboje, barokowe  trąbki i teorban – instrument dworski należący do rodziny lutni.  Zabrzmiały fragmenty opery barokowej „The Fairy Queen” Henry`ego Purcella. Opera ta powstała na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira.Choć to luźna interpretacja jednej z najpopularniejszych sztuk angielskiego poety i dramaturga, to zarówno w libretcie jak i w muzyce odczuć można wyraźnie magiczny klimat „Snu nocy letniej”. Warto dodać, że partytura po śmierci kompozytora zaginęła. Dopiero na początku XX wieku została odnaleziona. Zespół Muzyki Dawnej CONSORT 415 po raz pierwszy wykonał fragmenty tej barokowej opery. Doskonale odnalazły się w tym klimacie dwie solistki OiFP: Anna Wolfinger – sopran i Joanna Motulewicz – mezzosopran. Uwagę zwracali także gościnnie występujący Tomasz Ślusarczyk – trąbka i Marcin Liweń – kontratenor.  

Ramy tego koncertu stworzył Rafał Supiński, który  czytał fragmenty utworów Szekspira. Ten wieczór zainaugurował cykl wydarzeń planowanych w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki  z okazji przypadającej na ten rok 450. rocznicy urodzin Williama Szekspira.

 

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP z piątkowego (10 stycznia) koncertu:

 

Pierwszy w nowym roku koncert przy Podleśnej
Adam Klimiuk, Radio Bialystok, 10 stycznia 2014
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/108004


Pierwszy wieczór kameralny
Recancja Magdaleny gajl, Radio Białystok, 12 stycznia 2014
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/108086

 

 

Źródło